Produkcja prefabrykatów – logistyczna sfera wielu inwestycji budowlanych

Produkcja prefabrykatów ze zbrojonego betonu to produkcja, która musi odbywać się dostatecznie blisko betoniarni, bo ta bliskość redukuje koszty produkcji prefabrykatów. Tego typu koszty mają też kluczowe znaczenie dla firm budujących drogi i mosty. Te typowe budowle tego typu takie jak standardowe wiadukty, to rzecz jasna masowe użycie prefabrykatów, które powinny być opcjami możliwie najtańszymi i z tej właśnie przyczyny prefabrykaty produkuje się też dość blisko rejonu prac. Mowa tu dokładnie o bardzo dużych inwestycjach w infrastrukturę drogową. W ich przypadku produkcja prefabrykatów blisko rejonu prac to znaczne ograniczenie kosztów transportu, bo gotowe prefabrykaty z betonu są dość ciężkie, a ich transport na znaczne odległości kosztowny. Kluczowe znaczenie ma też i to, że część prefabrykatów ma wymiary utrudniające ich transport i dlatego ludzie budujący drogi, mosty i parkingi piętrowe ciągle kombinują z tym, by gotowe prefabrykaty ze zbrojonego betonu transportować na możliwie najkrótszych odcinkach, bo to znaczna redukcja kosztu. Sprawą problematyczną jest też dostarczanie betonu do form, w których to wytwarza się prefabrykaty.

Betoniarnie też ponoszą koszt dowiezienia betonu do fabryki prefabrykatów i dlatego w mieście w którym jest blisko dwadzieścia tysięcy mieszkańców jest jedna lub nawet dwie betoniarnie. Tego typu ośrodki przemysłowe powstają też wtedy gdy buduje się wielką betonową tamę na rzece płynącej przez pustynię. Jeśli tego typu inwestycja ma potrwać kilka lat lub blisko dekadę, to budowa takiej fabryki ma sens i to nawet na odludziu, bo to znaczące ułatwienie jeśli chodzi o kwestie logistyczne. Tu wiele aspektów trzeba brać pod uwagę i wybrać opcję, która jest optymalną jeśli chodzi o koszt. Kluczowe znaczenie ma też receptura, czyli przepis na konkretny rodzaj betonu. Produkcja prefabrykatów to zazwyczaj używanie tych najbardziej typowych receptur oznaczanych znaną dla inżynierów symboliką, ale prefabrykaty powstające dla konkretnego projektu mogą być wykonywane z takiego specjalnego betonu.

Mowa tu dokładnie o jakichś nietypowych dodatkach, dzięki którym dane betonowe prefabrykaty mogą mieć właściwości do pewnego stopnie unikatowe, czyli takie dzięki którym dany projekt może zostać zrealizowany w terminie

One Comment on “Produkcja prefabrykatów – logistyczna sfera wielu inwestycji budowlanych”

  1. Prefabrykaty to przede wszystkim ułatwienie i przyśpieszenie każdej pracy budowlanej. Nie trzeba wszystkiego konstruować na miejscu budowy, tylko składa się elementy jak puzzle.

Komentarze wyłączone.