Licencja i franczyza. Czym się różnią?

Ważnymi częściami działalności biznesowej są pojęcia licencja i franczyza. Na czym polegają obie te formy? Czy są opłacalne? Licencjonowanie zapewnia równowagę między ryzykiem a zyskiem, ponieważ pozwala wykorzystać sukces już istniejącej firmy do dystrybucji. Jeśli chcesz mieć własny biznes, ale nie masz pomysłu na budowanie od zera i masz środki, aby to zadziałało, franczyza może być dobrym wyborem.

Skutecznym sposobem na wejście firmy na arenę globalną przy stosunkowo niewielkim ryzyku jest sprzedaż licencji na wytwarzanie produktu firmie w obcym kraju. Licencjonowanie to umowa biznesowa, w ramach której jedna firma daje innej firmie pozwolenie na wytwarzanie jej produktu za określoną opłatą. Licencjonowanie to proces prawny, w ramach którego firma zgadza się pozwolić innej firmie na wykorzystanie procesu produkcyjnego, znaku towarowego, patentu, tajemnicy handlowej lub innej zastrzeżonej wiedzy.

Licencjonowanie zazwyczaj polega na umożliwieniu innej firmie korzystania z patentów, znaków towarowych, praw autorskich, projektów i innych treści intelektualnych w zamian za procent przychodów lub opłatę. Upewnienie się, że Twoja firma jest odpowiednio licencjonowana, pomaga zapewnić ochronę Tobie, Twoim pracownikom i klientom.

Franczyza to forma licencjonowania, która w ostatnich latach szybko się rozwinęła. Wielu franczyzodawców prowadzi tysiące placówek w innych krajach. Franczyza to forma działalności, która obejmuje istniejącą działalność gospodarczą umożliwiającą stronom trzecim prowadzenie działalności pod tą samą nazwą handlową/markową, z dostępem do ich kanałów sprzedaży, dystrybucji lub produkcji.

Franczyzobiorca nabywa to prawo do sprzedaży towarów lub usług franczyzodawcy w ramach istniejącego modelu biznesowego i znaku towarowego. Ponad połowa międzynarodowych franczyz dotyczy restauracji typu fast-food i usług biznesowych. Posiadanie znanej franczyzy nie zawsze gwarantuje sukces ani nie oznacza, że ​​praca będzie łatwa.

Franczyzobiorcy stają się właścicielami i niezależnymi operatorami zewnętrznych punktów sprzedaży detalicznej zwanych franczyzami. Franczyzy to popularny sposób na rozpoczęcie działalności gospodarczej przez przedsiębiorców. Zakup franczyzy może kosztować mniej niż założenie własnej firmy tego samego typu.

One Comment on “Licencja i franczyza. Czym się różnią?”

  1. W franczyzie nie trzeba się martwić między innymi o marketing i kilka innych mniejszych kwestii jest „z głowy”. Bez wątpieni franczyza ma swoje zalety.

Komentarze wyłączone.