Podatki są tematem trudnym, który wielu przedsiębiorcom i osobom prywatnym kojarzy się z nieprzyjemnym obowiązkiem. Są jednak i takie standardowe opłaty, które dla działalności gospodarczej są zupełnie neutralne. Takim szczególnym wyjątkiem jest podatek VAT, który odprowadzany jest do Urzędu Skarbowego przez każdego czynnego podatnika VAT niezwolnionego z tego obowiązku.
Czym jest VAT i kto go płaci?
VAT jest stawką podatku, którą nalicza się do sprzedawanych dóbr i usług. Sprzedawcy w pierwszej kolejności zaopatrując się w towar płacą za niego cenę wyższą o wspomniany podatek. Sprzedając swoje towary konsumentom, naliczają jego wartość i zwiększają tym samym cenę własnego towaru. Różnica między zarobionym i wydanym VAT-em jest odprowadzana do US, gdzie każda działalność gospodarcza ma obowiązek się rozliczyć. Oczywiście Urząd Skarbowy, w którym się rozliczamy zależny jest od tego, gdzie przebywamy. Mieszkając w Warszawie najpewniej będziemy mieć Urząd Skarbowy z Warszawy, o którym więcej informacji znajdziemy na portalu regionalnym Wawa.pl. I gdy wielu przedsiębiorców opłaca wysokie podatki VAT związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, tak ta kwota w rzeczywistości jest dla nich zupełnie neutralna.
Podatkiem VAT najbardziej obarczony jest konsument, który takiego wydatku nie jest w stanie odliczyć sobie w żaden sposób. To on głównie płaci VAT, który odprowadzany jest do państwowej kasy.
Obowiązek płatności podatku VAT
Podatek VAT jest dla wielu przedsiębiorców obowiązkiem. Nie każdy może pozwolić sobie na zwolnienie czy opłacanie zerowej stawki. Mimo to jest on zupełnie neutralnym podatkiem, który najbardziej dotyka konsumentów a nie samych przedsiębiorców. I choć wytworzony dzięki VAT-owi dochód raczej nie pozostanie w ich kasie, to nie utracą nic na zapłaceniu należnych państwu pieniędzy.